C967U472MZWDBA7317 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Similar
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
4700 pF ±20% 440VAC Ceramic Capacitor Y5U (E) Radial, Disc
C900 C21U
Finding the Most Accurate Capacitance Measurement
C967U472MZWDBA7317
DigiKey Part Number
399-9532-1-ND - Cut Tape (CT)
399-9532-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C967U472MZWDBA7317
Description
CAP CER 4700PF 440VAC Y5U RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C967U472MZWDBA7317 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.512" Dia (13.00mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)