C911U102MUWDBAWL40 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Datasheet
Upgrade
Datasheet
Similar
Similar
1000 pF ±20% 400VAC Ceramic Capacitor Y5U (E) Radial, Disc
Finding the Most Accurate Capacitance Measurement
C911U102MUWDBAWL40
DigiKey Part Number
C911U102MUWDBAWL40-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C911U102MUWDBAWL40
Description
CAP CER 1000PF 400VAC Y5U RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C911U102MUWDBAWL40 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)