C878AF25120AA1J
DigiKey Part Number
399-C878AF25120AA1J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C878AF25120AA1J
Description
CAP FILM MOTOR START RUN
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Category
Dielectric Material
Polypropylene (PP), Metallized
Manufacturer
KEMET
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Series
Applications
Motor Run
Packaging
Box
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Part Status
Active
Size / Dimension
1.575" Dia (40.00mm)
Capacitance
12µF
Height - Seated (Max)
3.150" (80.00mm)
Tolerance
±5%
Mounting Type
Chassis, Stud Mount
Voltage Rating - AC
470V