C777U472MZWDBAWL50
DigiKey Part Number
399-C777U472MZWDBAWL50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C777U472MZWDBAWL50
Description
CAP CER 4.7NF X1/Y2 440V/300V
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4700 pF ±20% 440VAC Ceramic Capacitor Y5U (E) Radial, Disc
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C777U472MZWDBAWL50 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
X1, Y2
Series
Applications
Packaging
Bag
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Radial, Disc
Capacitance
Size / Dimension
0.551" Dia (14.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.709" (18.00mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)