C721U102MSWDAAWL25
DigiKey Part Number
399-C721U102MSWDAAWL25-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C721U102MSWDAAWL25
Description
CAP CER 1NF X1/Y1 440V/400V
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 pF ±20% 440VAC Ceramic Capacitor Y5U (E) Radial, Disc
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C721U102MSWDAAWL25 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
X1, Y1
Series
Applications
Packaging
Bag
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Radial, Disc
Capacitance
Size / Dimension
0.354" Dia (9.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)