C44UUEQ6120F7SK
DigiKey Part Number
399-C44UUEQ6120F7SK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C44UUEQ6120F7SK
Description
CAP POLYPROP FILM CAN
Detailed Description
120 µF Film Capacitor 1300V (1.3kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial, Can
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C44UUEQ6120F7SK Models
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C
Mfr
Mounting Type
Chassis Mount
Series
Package / Case
Size / Dimension
2.992" Dia (76.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
3.819" (97.00mm)
Capacitance
Termination
Threaded, Male
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.248" (31.70mm)
Voltage Rating - DC
1300V (1.3kV)