C44UOGT5750A7TK
DigiKey Part Number
399-C44UOGT5750A7TK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C44UOGT5750A7TK
Description
CAP POLYPROP FILM CAN
Detailed Description
75 µF Film Capacitor 900V Polypropylene (PP), Metallized Radial, Can
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C44UOGT5750A7TK Models
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C
Series
Package / Case
Size / Dimension
2.992" Dia (76.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
2.244" (57.00mm)
Capacitance
Termination
Threaded, Female
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.248" (31.70mm)
Voltage Rating - DC
900V
Applications
General Purpose
Dielectric Material
Features
Long Life
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.4 mOhms