C44PWGR5560T89K
DigiKey Part Number
399-C44PWGR5560T89K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C44PWGR5560T89K
Description
CAP FILM 56UF 10% 2000VDC
Detailed Description
56 µF Film Capacitor 850V 2000V (2kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial, Can
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.4 mOhms
Mfr
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Size / Dimension
3.346" Dia (85.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
9.803" (249.00mm)
Tolerance
±10%
Termination
Threaded, Male
Voltage Rating - AC
850V
Lead Spacing
1.378" (35.00mm)
Voltage Rating - DC
2000V (2kV)