C44PPGR5220T61K
DigiKey Part Number
399-C44PPGR5220T61K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C44PPGR5220T61K
Description
CAP FILM 22UF 10% 1280 VDC
Detailed Description
22 µF Film Capacitor 550V 1280V (1.28kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial, Can
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
2.1 mOhms
Mfr
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Packaging
Box
Size / Dimension
2.559" Dia (65.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
4.685" (119.00mm)
Tolerance
±10%
Termination
Threaded, Male
Voltage Rating - AC
550V
Lead Spacing
1.102" (28.00mm)
Voltage Rating - DC
1280V (1.28kV)