C44AHGP5750ZA0J
DigiKey Part Number
399-6264-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C44AHGP5750ZA0J
Description
CAP FILM 75UF 5% 600VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
75 µF Film Capacitor 330V 600V Polypropylene (PP), Metallized Radial, Can
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C44AHGP5750ZA0J Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
5 mOhms
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Series
Mounting Type
Chassis, Stud Mount
Packaging
Bulk
Size / Dimension
2.559" Dia (65.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
5.512" (140.00mm)
Tolerance
±5%
Termination
Threaded, Male
Voltage Rating - AC
330V
Lead Spacing
0.878" (22.30mm)
Voltage Rating - DC
600V