C420C273MAR5TA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Datasheet
Upgrade
Parametric Equivalent
0.027 µF ±20% 250V Ceramic Capacitor X7R Axial
Finding the Most Accurate Capacitance Measurement
C420C273MAR5TA
DigiKey Part Number
C420C273MAR5TA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C420C273MAR5TA
Description
CAP CER 0.027UF 250V X7R AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
C420C273MAR5TA Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.100" Dia x 0.200" L (2.54mm x 5.08mm)
Tolerance
±20%