C340C103KDG5TA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
10000 pF ±10% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
C340C103KDG5TA
DigiKey Part Number
399-C340C103KDG5TA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C340C103KDG5TA
Description
CAP CER RAD MONO
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
C340C103KDG5TA Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL, High Voltage
Size / Dimension
0.400" L x 0.270" W (10.16mm x 6.85mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.560" (14.22mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)