C333C273FAG5TA is available for purchase but is not normally stocked.
Parametric Equivalent
0.027 µF ±1% 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
C333C273FAG5TA
DigiKey Part Number
C333C273FAG5TA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C333C273FAG5TA
Description
CAP CER RAD 27NF 250V C0G 1%
Detailed Description
EDA/CAD Models
C333C273FAG5TA Models
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.280" L x 0.160" W (7.11mm x 4.07mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.400" (10.16mm)
Tolerance
±1%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C