C330C104MCR5TA
DigiKey Part Number
399-3508-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C330C104MCR5TA
Description
CAP CER 0.1UF 500V X7R RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF ±20% 500V Ceramic Capacitor X7R Radial
EDA/CAD Models
C330C104MCR5TA Models
Category
Features
High Voltage
Size / Dimension
0.300" L x 0.200" W (7.62mm x 5.08mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.360" (9.14mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)
Voltage - Rated
Lead Style
Formed Leads
Temperature Coefficient
Base Product Number
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C