C330C102JHR5TA
DigiKey Part Number
399-5094-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C330C102JHR5TA
Description
CAP CER 1000PF 3KV X7R RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 pF ±5% 3000V (3kV) Ceramic Capacitor X7R Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C330C102JHR5TA Models
Category
Features
High Voltage
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.300" L x 0.200" W (7.62mm x 5.08mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.420" (10.66mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)
Voltage - Rated
Lead Style
Straight
Temperature Coefficient
Base Product Number
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C