C328C270FAG5TA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Direct
KEMET
In Stock: 356
Datasheet
In Stock: 0
Similar
Similar
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
27 pF ±1% 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
C328C270FAG5TA
DigiKey Part Number
C328C270FAG5TA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C328C270FAG5TA
Description
CAP CER 27PF 250V C0G/NP0 RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C328C270FAG5TA Models
Category
Features
Low ESL
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.300" (7.62mm)
Tolerance
±1%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)
Voltage - Rated
Lead Style
Formed Leads
Temperature Coefficient
Base Product Number
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C