C322C565K3R5TA7301 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Datasheet
Direct
Datasheet
Upgrade
Upgrade
Parametric Equivalent
5.6 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X7R Radial
Finding the Most Accurate Capacitance Measurement
C322C565K3R5TA7301
DigiKey Part Number
C322C565K3R5TA7301-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C322C565K3R5TA7301
Description
CAP CER 5.6UF 25V X7R RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
C322C565K3R5TA7301 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.200" L x 0.160" W (5.08mm x 4.07mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.260" (6.60mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)