C322C564M5U5TA
DigiKey Part Number
399-C322C564M5U5TA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C322C564M5U5TA
Description
CAP CER 0.56UF 50V Z5U RADIAL
Detailed Description
0.56 µF ±20% 50V Ceramic Capacitor Z5U Radial
EDA/CAD Models
C322C564M5U5TA Models
Operating Temperature
10°C ~ 85°C
Size / Dimension
0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.260" (6.60mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)