C274AC35200AA0J
C274AC35200AA0J
DigiKey Part Number
399-11429-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C274AC35200AA0J
Description
CAP FILM 20UF 5% 470VAC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
EDA/CAD Models
C274AC35200AA0J Models
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Manufacturer
KEMET
Applications
Motor Run
Series
Lead Spacing
0.528" (13.40mm)
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.772" Dia (45.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
2.992" (76.00mm)
Capacitance
20µF
Mounting Type
Chassis, Stud Mount
Tolerance
±5%
Package / Case
Radial, Can
Voltage Rating - AC
470V