C2220C664K1GLCAUTO
DigiKey Part Number
399-C2220C664K1GLCAUTOTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C2220C664K1GLCAUTOCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C2220C664K1GLCAUTODKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C2220C664K1GLCAUTO
Description
CAP CER 0.66UF 100V C0G/NP0 2220
Detailed Description
0.66 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 2220 (5750 Metric)
EDA/CAD Models
C2220C664K1GLCAUTO Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL (Stacked)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.154" (3.90mm)