C2220C303KHRLCTU
DigiKey Part Number
399-C2220C303KHRLCTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C2220C303KHRLCTUCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C2220C303KHRLCTUDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C2220C303KHRLCTU
Description
CAP CER 0.03UF 3KV X7R 2220
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.03 µF ±10% 3000V (3kV) Ceramic Capacitor X7R 2220 (5750 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C2220C303KHRLCTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Low ESL (Stacked), High Voltage
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.217" (5.50mm)