C1825C225J5RACTU
DigiKey Part Number
399-C1825C225J5RACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C1825C225J5RACTUCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C1825C225J5RACTUDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1825C225J5RACTU
Description
CAP CER 2.2UF 50V X7R 1825
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF ±5% 50V Ceramic Capacitor X7R 1825 (4564 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C1825C225J5RACTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
1825 (4564 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.065" (1.65mm)