C1812X563K2RACAUTO
DigiKey Part Number
399-C1812X563K2RACAUTOTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1812X563K2RACAUTO
Description
CAP CER 0.056UF 200V X7R 1812
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.056 µF ±10% 200V Ceramic Capacitor X7R 1812 (4532 Metric)
EDA/CAD Models
C1812X563K2RACAUTO Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination
Series
Ratings
AEC-Q200
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.043" (1.10mm)