C1812T475K5RACTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
4.7 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 1812 (4532 Metric)
C1812T475K5RACTU
DigiKey Part Number
399-C1812T475K5RACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1812T475K5RACTU
Description
CAP CER 1812
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C1812T475K5RACTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
COTS
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)