C1812C473KCRAL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
0.047 µF ±10% 500V Ceramic Capacitor X7R 1812 (4532 Metric)
C1812C473KCRAL
DigiKey Part Number
399-C1812C473KCRAL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1812C473KCRAL
Description
.047UF 500V
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Low ESL, High Voltage
Packaging
Bulk
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.061" (1.55mm)