C1210X475K3RACAUTO
DigiKey Part Number
399-7055-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-7055-1-ND - Cut Tape (CT)
399-7055-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1210X475K3RACAUTO
Description
CAP CER 4.7UF 25V X7R 1210
Detailed Description
4.7 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric)
EDA/CAD Models
C1210X475K3RACAUTO Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination
Series
Ratings
AEC-Q200
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.130" L x 0.102" W (3.30mm x 2.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.055" (1.40mm)