C1210F475K4RALTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 8 752
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Direct
TDK
In Stock: 670
4.7 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric)
C1210F475K4RALTU
DigiKey Part Number
399-C1210F475K4RALTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1210F475K4RALTU
Description
CAP CER 4.7UF 16V X7R 1210
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C1210F475K4RALTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Open Mode
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.055" (1.40mm)