C1210C561JCGACTU
DigiKey Part Number
399-C1210C561JCGACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1210C561JCGACTU
Description
CAP CER 560PF 500V NP0 1210
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
560 pF ±5% 500V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1210 (3225 Metric)
EDA/CAD Models
C1210C561JCGACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL, High Voltage
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.055" (1.40mm)