C1210C474J5RACTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Similar
KEMET
In Stock: 38 508
Datasheet
Direct
Knowles Syfer
Upgrade
Knowles Syfer
KYOCERA AVX
Similar
KYOCERA AVX
0.47 µF ±5% 50V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric)
C1210C474J5RACTU
DigiKey Part Number
399-C1210C474J5RACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1210C474J5RACTU
Description
CAP CER 0.47UF 50V X7R 1210
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C1210C474J5RACTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.041" (1.05mm)