C1206Y473K1RACTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
0.047 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
C1206Y473K1RACTU
DigiKey Part Number
399-C1206Y473K1RACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206Y473K1RACTU
Description
CAP CER 0.047UF 100V X7R 1206
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
C1206Y473K1RACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Floating Electrode, Soft Termination
Size / Dimension
0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.039" (1.00mm)