C1206X562K1RACTU | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | C1206X562K1RACTU |
Description | CAP CER 5600PF 100V X7R 1206 10% |
Manufacturer Standard Lead Time | 27 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 5600 pF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | C1206X562K1RACTU Models |
Category | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Mfr | Features Soft Termination |
Series | Applications |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Mounting Type |
Part Status Active | Package / Case 1206 (3216 Metric) |
Capacitance | Size / Dimension 0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm) |
Tolerance ±10% | Thickness (Max) 0.039" (0.98mm) |