C1206X474M1RACTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 2 016
Datasheet
Direct
TDK
In Stock: 1 016
Datasheet
Upgrade
TDK
In Stock: 84
0.47 µF ±20% 100V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
C1206X474M1RACTU
DigiKey Part Number
399-C1206X474M1RACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206X474M1RACTU
Description
CAP CER 0.47UF 100V X7R 1206
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C1206X474M1RACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination
Size / Dimension
0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.069" (1.75mm)