C1206S105K3RACAUTO
DigiKey Part Number
399-C1206S105K3RACAUTOTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C1206S105K3RACAUTOCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C1206S105K3RACAUTODKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206S105K3RACAUTO
Description
CAP CER 1206 1F 25VDC X7R
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Floating Electrode
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)