C1206F474K1RACTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 4 000
Datasheet
New Product
0.47 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
C1206F474K1RACTU
DigiKey Part Number
399-C1206F474K1RACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206F474K1RACTU
Description
CAP CER 1206 470NF 100VDC X7R
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Open Mode
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)