C1206F105K5RAC3124 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
1 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
C1206F105K5RAC3124
DigiKey Part Number
399-C1206F105K5RAC3124TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206F105K5RAC3124
Description
1.00UF 50.0V
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Open Mode
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)