C1206C563K5RALTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 2 410
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 3 297
Datasheet
In Stock: 918
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
In Stock: 43
Direct
Knowles Syfer
Direct
YAGEO
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
0.056 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
C1206C563K5RALTU
DigiKey Part Number
399-C1206C563K5RALTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206C563K5RALTU
Description
CAP CER 0.056UF 50V X7R 1206
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C1206C563K5RALTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.035" (0.88mm)