C1206C560J2GACTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
KYOCERA AVX
Murata Electronics
Murata Electronics
In Stock: 383
56 pF ±5% 200V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric)
C1206C560J2GACTU
DigiKey Part Number
399-C1206C560J2GACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C1206C560J2GACTUCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C1206C560J2GACTUDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206C560J2GACTU
Description
CAP CER 56PF 200V C0G/NP0 1206
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C1206C560J2GACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.035" (0.88mm)