C1206C475K3PACTM is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 28 226
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
TDK
In Stock: 35
YAGEO
Samsung Electro-Mechanics
KYOCERA AVX
Murata Electronics
Taiyo Yuden
Taiyo Yuden
Image for C1206C475K3PACTM is not available
C1206C475K3PACTM
DigiKey Part Number
399-C1206C475K3PACTMTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206C475K3PACTM
Description
4.70UF 25.0V
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X5R 1206 (3216 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)