C1206C473KCRACAUTO
DigiKey Part Number
399-C1206C473KCRACAUTOTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C1206C473KCRACAUTOCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C1206C473KCRACAUTODKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206C473KCRACAUTO
Description
CAP CER 0.047UF 500V X7R 1206
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.047 µF ±10% 500V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
EDA/CAD Models
C1206C473KCRACAUTO Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL, High Voltage
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.075" (1.90mm)