C1206C392JFRACTU
DigiKey Part Number
399-C1206C392JFRACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206C392JFRACTU
Description
CAP CER 1206
Detailed Description
3900 pF ±5% 1500V (1.5kV) Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
EDA/CAD Models
C1206C392JFRACTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Low ESL, High Voltage
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.069" (1.75mm)