C1206C392FCGACAUTO
DigiKey Part Number
399-16708-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-16708-1-ND - Cut Tape (CT)
399-16708-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206C392FCGACAUTO
Description
CAP CER 1206 3.9NF 500V C0G 1%
Detailed Description
3900 pF ±1% 500V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric)
EDA/CAD Models
C1206C392FCGACAUTO Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL, High Voltage
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±1%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.039" (1.00mm)