C1206C242F1GAC3123
DigiKey Part Number
399-C1206C242F1GAC3123TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206C242F1GAC3123
Description
2400PF 100V
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2400 pF ±1% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL
Series
Ratings
AEC-Q200
Tolerance
±1%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.039" (1.00mm)