C1206C225M3RECAUTO is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 3 880
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Taiyo Yuden
Taiyo Yuden
2.2 µF ±20% 25V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
Finding the Most Accurate Capacitance Measurement
C1206C225M3RECAUTO
DigiKey Part Number
C1206C225M3RECAUTO-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206C225M3RECAUTO
Description
CAP CER 1206 2.2UF 25V X7R 20%
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C1206C225M3RECAUTO Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
AEC-Q200
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)