C1206C225K5REC3124 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Image for C1206C225K5REC3124 is not available
C1206C225K5REC3124
DigiKey Part Number
399-C1206C225K5REC3124TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206C225K5REC3124
Description
2.20UF 50.0V
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
Category
Voltage - Rated
Mfr
Temperature Coefficient
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)