C1206C225K3RALTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 21 155
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
Direct
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
2.2 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
C1206C225K3RALTU
DigiKey Part Number
399-C1206C225K3RALTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206C225K3RALTU
Description
CAP CER 2.2UF 25V X7R 1206
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C1206C225K3RALTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.053" (1.35mm)