C1206C225J3REC is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 2 957
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
2.2 µF ±5% 25V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
Finding the Most Accurate Capacitance Measurement
C1206C225J3REC
DigiKey Part Number
C1206C225J3REC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206C225J3REC
Description
CAP CER 1206 2.2UF 25V X7R 5%
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C1206C225J3REC Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)