C1206C224K3REC is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 8 003
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 9 117
Datasheet
0.22 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
Finding the Most Accurate Capacitance Measurement
C1206C224K3REC
DigiKey Part Number
C1206C224K3REC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206C224K3REC
Description
CAP CER 1206 220NF 25V X7R 10%
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C1206C224K3REC Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.039" (1.00mm)