C1206C154K3JACTU
DigiKey Part Number
399-16911-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206C154K3JACTU
Description
CAP CER 0.15UF 25V U2J 1206
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.15 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor U2J 1206 (3216 Metric)
EDA/CAD Models
C1206C154K3JACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL, Low Dissipation Factor
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.035" (0.88mm)