C1206C124J5JACTU
DigiKey Part Number
399-C1206C124J5JACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C1206C124J5JACTUCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C1206C124J5JACTUDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206C124J5JACTU
Description
CAP CER 0.12UF 50V U2J 1206
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.12 µF ±5% 50V Ceramic Capacitor U2J 1206 (3216 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C1206C124J5JACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL, Low Dissipation Factor
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.035" (0.88mm)