C1206C123J5RACTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Knowles Syfer
Direct
KYOCERA AVX
Knowles Syfer
KYOCERA AVX
Similar
Similar
0.012 µF ±5% 50V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
C1206C123J5RACTU
DigiKey Part Number
399-C1206C123J5RACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206C123J5RACTU
Description
CAP CER 0.012UF 50V X7R 1206
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C1206C123J5RACTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.035" (0.88mm)